اهمیت ازدواج در اسلام و روانشناسی

 اهمیت ازدواج در اسلام و قرآن و روانشناسی و تشکیل خانواده عروس و داماد 

اهمیت ازدواج و تشکیل خانواده
اهمیت ازدواج و تشکیل خانواده

اهمیت ازدواج در اسلام

با مجله اینترنتی پاپلی همراه باشید

کانون گرم خانواده اصل جدایی ناپذير نظام آفرینش است.

به گونه ای که اگر این مهم از دایره ی نظام هستی برچیده شودبه زودی ناقوس مرگ همه را در نیستی فرو خواهد کشاند. زندگی و حیات از زمانی بر جهان سایه افکند که هسته ی مرکزی خود را بر مدار و منور خانواده بنیان نهاد.

از آغازین لحظه ی آفریش زن و مرد با یکدیگر پای در عرصه ی گیتی گذاشته اند تا ثابت کند که جهان هستی بدون وجود هر یک از آنان ناقص و ادامه زندگی در آن غیر ممکن است. براین اساس خداوند عزیز پیمان مودت بین زن و مرد و ایجاد رابطه ی زناشویی را ملاک بقا حیات قرار داد تا به واسطه ی وجود این دو طبیعت زندگی شکل گیرد و شکوفا شود.

اصل ازدواج که بی هیچ شکی مرهون لطف و عنایت خداوندی است از چنان جذابیتی برخوردار است که کمتر کسی به آن نمی اندیشد. لذتی که پایا و ماندگار است تنها در سایه ی این موهبت بزرگ حاصل می شود.

از این رو است که تمامی ادیان، پیروان خود را به انجام آن سفارش کرده و بزرگان دین خود از پیشگامان این امر مهم بوده اند. زیرا آنان به این امر واقف بوده اند که آرامش و آسایش زندگی تنها در گرو ازدواج نهفته است.

اهمیت ازدواج در روانشناسی

اهمیت ازدواج در اسلام و روانشناسی نه تنها موجبات آسایش و آرامش زندگی را در پی دارد بلکه نقش موثری در تعالی روحی و کمالات معنوی هر انسان دارد. انسان تا زمانی که در تنهایی گرفتار است به تنها چیزی که می اندیشد “خود” اوست او در گرداب خود محوری گرفتار می شود و هر آنکه که می بیند برای خود می خواهد.

لذا هرگز نمی تواند از کنار دیواری “من” فراتر رود و “ما” را لمس کند. و حضور آن را احساس نماید. اثبات این مدعا کار چنان شاقی نیست. کافی است با دقت به دور و برتان نگاه کنید و زندگی قبل و بعد از ازدواج نزدیکان را با هم مقایسه کنید.

سوای یک عده ای خاص، اکثر افراد بعد از ازدواج به چنان جنب و جوشی می افتند که انگار دوباره متولد شده اند.

زیرا اکنون او از “منیت” خارج شده است و در کنار خود انسانی را شایسته ی زیستن می یابد.

لذا بی وقفه در تلاش است تا موجبات رضایتمندی شریک زندگی اش را فراهم آورد.

اسلام که این همه به امر ازدواج تاکید می کند نه تنها به جهت تکاثر نسل بشر و کامجویی او از و همسر بوده است بلکه مهمترین اثر ازدواج را کمال جویی و” کمال طلبی انسان می داند. زیرا ازدواج دایره ی توجهی انسان را به خالق هستی معطوف می دارد.

تشکیل خانواده عروس و داماد

در ازدواج نگاه ها به سمت خداوند دوخته می شود تا او هر آن به دستگیری از انسان بپردازد و او را به وادی هدایت رهنمون سازد.

ازدواج آدمی را به سرچشمه ی مکارم و نیکیها دعوت می کند و مایه ی آرامش دل و جان ادمی می گردد. اهمیت ازدواج در این نیست تا دست در است برگزیده ی خود گذاشته و منتظر بمانیم که شادکامی و حتی به ما رو کند.

بلکه تشکیل خانواده به این جهت است که هر یک از زوجین به زعم خویش دیگری را به اکتساب مکارم اخلاقی و فضایل انسانی بارور سازد و اهمیت ازدواج در اسلام هم روشن میشود.

شما باید مطمئن باشید که این هدف عالی دور از دسترس نیست. زیرا خوشبختی و کامروایی موهبتی است که از زمانی که پا در اقلیم وجود گذاشته ایم به ما ارزانی شده است. کافی است که خود را بشناسیم و هدف از زندگی خود را دریابیم.

پایان مطلب 

عناوین : اهمیت ازدواج در اسلام و قرآن و روانشناسی و تشکیل خانواده عروس و داماد 

مجله اینترنتی پاپلی بخش همسرداری موفق

مطالب مرتبط:

سن ازدواج در ایران و جهان و مدت زمان نامزدی چقدر است + عکس 

احساس گناه بعد از رابطه را با ۲۲ روش فوق العاده کنار بگذارید+عکس

انتخاب همسر مناسب و زن خوب برای ازدواج را پیدا کنید+عکس

عشق ورزی به همسر – عشق ورزی به شوهر – عشق ورزی به خدا

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن