رابطه دختر و پسر مجرد

رابطه دختر و پسر مجرد در اسلام برای ازدواج ، فواید روابط دختر و پسر در روانشناسی

رابطه دختر و پسر مجرد برای ازدواج
رابطه دختر و پسر مجرد برای ازدواج

رابطه دختر و پسر مجرد

یکی از کلیدواژه های مهم و تاثیر بر انگیز مشاوره ازدواج ، رابطه بین دختر و پسر قبل از ازدواج میباشد. از اینکه با مجله اینترنتی پاپلی همراه هستید صمیمانه متشکریم.

ممکن است چنین برداشت شود که منظور از دختر و پسر در این بحث، افراد مجرد و بالغ از هر دو جنس هستند، اما با مبنا قرار دادن ملاکهای مختلف، طیف وسیع تری از افراد درگیر این موضوع اند؛ بر این اساس، برخی ارتباطات رایج میان افراد متأهل را نیز میتوان از مصادیق روابط دختر و پسر به حساب آورد.

خیلی وقتها این روابط خیلی خوب است

مراد از روابط دختر و پسر ، رابطه ای است که در آن خود رابطه، هدف است و مقدمه چیز دیگری نیست. این برخلاف رابطه ای است که در آن خود رابطه هدف نیست، مثل رابطه و معاشرت دختر و پسری که نسبت خویشاوندی و یا رابطه علمی، شغلی و اقتصادی دارند.

البته این گونه روابط نيز مشروط به رعایت حدود الهی و شرعی است، وگرنه چه بسیار روابطی که به نام رابطه فامیلی و قومی یا ارتباط علمی، به گناه و معصیت و عدم رعایت خطوط قرمز دین منجر شده و به بیراهه انجامیده است.

نکته دیگر این که در این رابطه، جنسیت طرفین موضوعیت دارد؛ یعنی نگاه آن دو به هم، جنسیتی است و احساسات و عواطف طرفین، رکن اصلی این ارتباط است.

این رابطه، نقطه اتصالی است بین غریزه جنسی و گرایش های عاطفی طرفین که عدم شناخت و تفکیک این دو، زمینه ظهور و بروز بسیاری از مشکلات است، به ویژه اگر این دو از سایه و همراهی عقل بی بهره باشند.

پس منظور از رابطه و دوستی دختر و پسر  که منفی تلقی شده است رابطه ای صمیمانه، گرم و اغلب پنهانی است که احساسات و عواطف طرفین در این ارتباط، دخالت جدی داشته، نگاه آن دو به هم، نگاه جنسیتی آلوده به هوس باشد؛ نه نگاه پاک انسانی.

این ارتباط اغلب از طریق دیدارهای مخفیانه، رد و بدل کردن نامه، تلفن، پیامک و … ایجاد می گردد و زمینه انحرافات و مشکلات عدیدهای را فراهم می کند. پس به صرف تامل دو جنس مخالف رابطه منفی نخواهد بود.

فواید روابط دختر و پسر در روانشناسی
فواید روابط دختر و پسر در روانشناسی

گونه های رابطه دختر و پسر مجرد

در این که ارتباط بین یک دختر و پسر چه صورتهایی می تواند داشته باشد، موارد زیر قابل طرح است:

 1. ارتباط مبتنی بر شناخت و احترام متقابل؛
 2. ارتباط مبتنی بر شرم افراطی
 3. ارتباط هیجانی و متحيرانه
 4. ارتباط مبتنی بر بدبینی افراطی و همراه با پرخاشگری و توهین
 5. ارتباط سرد و خشک و محدود
 6. ارتباط غیر عادی، ناپخته و ناشیانه
 7. ارتباط پنهانی و بدون نظارت آگاهانه

گفتنی است که در هر کدام از موارد یاد شده، شخص باید مهارت ارتباطی مناسب را بر اساس ملاکهای عقلانی و دینی کسب کند تا در روبرو شدن با جنس مخالف به خطا و نهایتا مشکلات ایجاد شده از این ارتباط آلوده نگردد.

دیدگاه های متفاوت درباره اصل رابطه دختر و پسر مجرد

مورد اول: دیدگاه افراطی؛ در این نگرش، هرگونه ارتباطی با جنس مخالف، آزاد و بدون مانع است (رویکرد لیبرالیستی).

«فروید» و پیروان وی مدعی هستند که اخلاق جنسی کهن، بر اساس محدودیت و ممنوعیت است و تمام مشکلات بشر به دلیل ممنوعیت های محرومیت ها، ترسها و وحشت های ناشی از این ممنوعیت هاست که در ضمیر باطن بشر جایگزین شده است.

مورد دوم: دیدگاه تفریطی؛ بر پایه این رویکرد، هرگونه ارتباط و پیوند با جنس مخالف، مردود و مورد نکوهش می باشد. این دیدگاه، نقطه مقابل دیدگاه افراطی است.

حتما مطالعه کنید  خواص خرما در بارداری

برتراند راسل می گوید: «پدران کلیسا از ازدواج به زشت ترین صورت یاد کرده اند. هدف ریاضت این بوده که مردان را متقی سازد؛ بنابراین، می گفتند: ازدواج که عمل پستی شمرده می شد، بایستی منهدم شود».؟

مورد سوم: دیدگاه اعتدالی؛ بر اساس این دیدگاه ( رابطه دختر و پسر مجرد ) نه آزادی مطلق و رها پذیرفتنی شده است و نه محدودیت و منع هرگونه رابطه؛ بلکه ارتباط بین دو جنس مخالف، در یک چارچوب مشخص، تعریف شده است.

ارتباط مجاز، ارتباطی است حداقلی و به دور از هرگونه انگیزه شهری و عاطفی و رابطه ای است که در آن، نفس رابطه مقصود نباشد و نگاه دو جنس به هم، نگاه انسانی باشد، نه جنسیتی.

دیدگاه اسلام، ناظر به نگرش سوم؛ یعنی دیدگاه اعتدالی است که در آن، رابطه بر اساس نیاز و حقیقتی که خداوند عالم در وجود انسان ها قرار داده، صورت می گیرد و در آن تعالی، رشد و تقوای انسانی مقصود است، نه صرفا شهوت و لذت جنسی و ارضای خواهشهای نفسانی.

پایان مطلب

عناوین : رابطه دختر و پسر مجرد در اسلام برای ازدواج ، فواید روابط دختر و پسر در روانشناسی

مجله اینترنتی پاپلی بخش ازدواج و همسرداری

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

 1. سلام ، این پیغام از طرف سایت کُشِن براتون ارسال شده و قصد داریم یک ابزار حرفه ای برای توصیف محصولاتتون در شبکه های اجتماعی و وبسایت ها معرفی کنیم.
  کُشِن یه انیمیشن ۶۰ ثانیه ای که خدمت یا کالای شما رو برای مشتری توصیف میکنه ، ویژگی ها و مزیتش رو نام میبره ، نحوه ی استفاده رو توضیح میده و ازش دعوت میکنه تا مشتری برند شما بشه.
  قیمت هر کُشِن بین ۱۰۰ الی ۴۰۰ هزار تومانه که البته میتونی در چهارشنبه بازار کشن ۵۰% تخفیف هم بگیری.
  تیم حرفه ای کُشِن از طراحی سناریو انیمیشن تا گویندگی و طراحی گرافیکی رو به عهده داره.
  برای دیدن ویدئو معرفی کُشِن و نمونه کارهامون به لینک زیر در اینستاگرام مراجعه کن :

  و یا از روشهای زیر با ما در ارتباط باش.

  ۰۹۱۰۰۹۰۹۹۳۸ (تلگرام و واتساپ)
  ۰۲۱۸۸۸۹۱۱۴۵

 2. Be part of our 5-day interactive training seminar to be held at The Capital 20 West Hotel Sandton, South Africa
  And The Jood Hotel in Dubai, UAE.
  Courses to be covered:
  Social Media Master class, International Diplomatic Protocol & Etiquette, Management Skills For EAs, PAs & Admin Professionals, Advanced Executive PA Masterclass, The Effective Leader Master class, Strategic Talent Management For HR Professionals, Project Management Proposal, Logistic and Supply Chain Fundamentals, Certificate in Public Relations, Ethical Marketing, Certificate in Negotiation Skills.
  Contact us to get the full brochures on info@pgtrainingprogrammes.co.za.

 3. Good day,

  My name is Anthony Russell, a UK registered private Investment Manager .

  We seek individuals with Financial Management knowledge that are capable of handling investment portfolio and management from private investors. If you have fund management abilities, credible projects in need of loan, JV or existing businesses that requires expansion we will be delighted to work with you on a minimal ROI .

  Details will be provided on hearing back from you with your business executive summary via my direct email : anthonyrussell@deximinvestmentsolutionsukltd.com

  Kind Regards,

  Anthony Russell
  Managing Partner
  Tel Line: +447440934362

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن