اسهال و استفراغ کودکان

درمان اسهال و استفراغ کودکان و بچه های یک ساله و درمان اسهال ساده و خونی کودکان زیر دو سال

اسهال و استفراغ کودکان
اسهال و استفراغ کودکان

اسهال : 

اسهال یا شکم روش ، بیماری است که فضولات معده، پی در پی و به شکل مایع دفع می گردد. اسهال، بیشتر بر اثر خوردن غذای فاسد و یا آشامیدن آب آلوده و رعایت نکردن بهداشت فردی، مصرف سبزیجات و میوه های شسته نشده و آغشته به میکروب و یا هر چیز آلوده و کثیف به وجود می آید. اسهال بیماری خطرناکی می باشد که در صورت تشدید شدن آن در اثر کمبود آب بدن منجر به مرگ انسان می شود.

اسهال به دو گونه است: ١. اسهال ساده ۲. اسهال خونی

١. اسهال ساده کودکان :

اگر اسهال و استفراغ کودکان یک ساله خفیف باشد در صورتی که شیر خشک می خورد، شیر او را به صورت نیم غلظت درست کرده و به او بدهید، و اگر شیر مادر را می خورد، دفعات شیر خوردن کودک را بیش تر نمایید. در صورت نیاز، بین دفعات شیر خوردن به کودک پودر «او – آر – اس بدهید. معمولا پزشک برای کودکان مبتلا به اسهال معمولی، او – آر – اس و یا بلان تاژل (پودر گیاهی)» برای کم نشدن آب بدن تجویز می کنند که با توجه به وضعیت بیمار و وزن او مقدار مصرفی را به اطلاع والدین بیمار می رسانند.

۲. اسهال خونی کودکان :

اسهال خونی، بیماری واگیرداری است که به وسیله ی میکروب یا انگل مخصوص تولید می شود و توسط مگس

یا حشرات آلوده به میکروب منتقل می گردد. نشانه ی بیماری دل درد شدیدی است که بیش از نیم ساعت طول بکشد. 

  • معمولا هنگام درد، کودک به پهلو می خوابد و پاهایش را روی شکم جمع می کند.
  • در مدفوعش، خون دیده می شود.
  • بیش از ۶ ساعت است که مرتب استفراغ می کند و هیچ ماده ی خوراکی (حتى او – آر – اس) را نمی تواند تحمل کند.
  • علایم کم آبی دارد، مانند: عدم دفع ادرار در طی ۶ ساعت گذشته،

گریه ی بدون اشک، گود رفتن چشم ها، فرو رفتن ملاج، پوست، چروکیدگی و خشکی، خواب آلودگی و تحریک پذیری.

مقاله اسهال و استفراغ کودکان یک سال را میخوانید.

در صورت بروز هر کدام از نشانه های بالا به همراه اسهال،خیلی زود و سریع و حداکثر در مدت ۲۶ ساعت کودک را نزد پزشک ببرید و علایم را یکی یکی برای پزشک بیان نمایید. در این گونه مواقع پزشک شربت «فورانولیدن» یا «میتودازل» و در صورت شدید بودن، شربت «نالیدیکسیک اسید» و یا «نیترافورانئوفين» می نویسد البته تشخیص به عهده ی پزشک می باشد که کدام یک از داروها برای بهبود کودک شما با توجه به سن و وزنش مناسب تر است.

حتما مطالعه کنید  رنگ مو سال 2019 مناسب پوست گندمی

مهم ترین اقدام، پیشگیری از کم آبی است.

خطر کم آبی در شیرخواران و کودکان کوچک تر و همچنین کودکانی که به همراه اسهال، استفراغ نیز دارند، بیشتر است و کم آبی به سرعت اتفاق می افتد. برای پیشگیری از کم آبی، دادن مایعات شفاف در طی ۲۶ ساعت اول ابتلا به اسهال ضرورت دارد. طبق نظر سازمان بهداشت جهانی، بهترین و مؤثرترین مایع شفاف (او – آر – اس) را بدون تجویز پزشک، می توان از داروخانه تهیه نمود. محلول (او – آر – اس) را دقیقا مطابق دستورالعمل روی قوطی و یا جلد آن آماده نمایید. تهیه ی به غلط به خصوص اگر غلیظ تر از دستورالعمل باشد می تواند باعث بروز مشکلات جدی ناشی از اختلال آب و الکترولیت های بدن شود.

اگر در شرایطی بودید که (او – آر – اس) در اختیار نداشتید، می توانید ۵ قاشق چای خوری شکر به اضافه ی نصف قاشق چای خوری نمک را در نیم لیتر آب جوشیدهی سرد شده (۲لیوان و یا ۴ فنجان) ریخته و هم بزنید و به تدریج به کودک بخورانید (برای کودک زیر یک سال). با توجه به سن و وزن کودک می توان تا ۱٫۵ لیتر در ۲۴ ساعت بخورانید و برای کودکان بزرگ تر، تا ۳ لیتر (او – آر – اس) در ۲۶ ساعت بخورانید. به عبارت دیگر به ازای هر کیلوگرم وزن کودک می توان یک لیوان سرخالی مایعات شفاف یا (او – آر – اس) را در شبانه روز به او داد.

 به طول مثال اگر وزن کودک ۱۲ کیلوگرم است، می توان ۱۲ لیوان سر خالی (۲۶۰۰) مایعات در طول شبانه روز به او داد.

حتما مطالعه کنید  درمان قطعی عفونت واژن

نکته ایی مهم در بحث اسهال کودکان : 

اگر کودک استفراغ می کند خوراندن محلول (او – آر – اس) را به مقدارخیلی کم شروع کنید؛ مثلا یک قاشق مرباخوری و بعد از چند دقیقه قاشق بعدی و به تدریج به مقدار او – آر – اس اضافه کنید تا به مقدار مورد نیاز کودک برسد. اگر کودک شیر خوار است و از شیر مادر استفاده می کند، شیر او را قطع نکنید. فقط کافی است که دفعات شیردهی را اضافه کنید و اگر نیاز بود در بین دفعات شیر، به کودک (او – آر – اس) بدهید.

توجه: اگر شیر خوار کمتر از یک ماه سن دارد هر اقدامی باید با دستور پزشک انجام شود.

پایان مطلب : درمان سوختگی کودکان را هم بخوانید.

عناوین : درمان اسهال و استفراغ کودکان و بچه های یک ساله و درمان اسهال ساده و خونی کودکان زیر دو سال

مجله اینترنتی پاپلی بخش مراقبت از کودک

 

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن